Zbiór esejów i wypowiedzi jednego z najważniejszych współczesnych intelektualistów. Noam Chomsky w książce O anarchizmie prowokuje, zaciekawia, zmusza do myślenia i prezentuje swoje spojrzenie na tytułową ideologię, kwestionując negatywne skojarzenia, które jej towarzyszą.
Chomsky na anarchizmie opiera cały zbiór swoich poglądów na rzeczywistość społeczno-polityczno-gospodarczą. Widzi w nim podstawę dla sposobu myślenia, jakim powinna się kierować współczesna lewica. Pokazuje, w jaki sposób anarchistyczne idee wprowadzić do polityki i jak uzasadnić nimi dążenie do równości, wolności oraz sprawiedliwości społecznej. Odrzucając odwieczny podział między socjalizmem i anarchizmem, dowodzi, że koncepcje te mają ze sobą wiele wspólnego.
Wybitny językoznawca przedstawia optymistyczną wizję anarchizmu, nie zgadzając się na zakwalifikowanie go jako drogi do chaosu, bałaganu i konfliktów. W zebranych przez lata tekstach i wywiadach daje zarys swojego światopoglądu, pokazując, że można rozumieć anarchizm jako konstruktywną ideę, z której powinniśmy czerpać, gdy urządzamy świat dookoła nas.
Noam Chomsky (ur. 1928 r.) jest amerykańskim językoznawcą, filozofem i publicystą, emerytowanym profesorem Massachusetts Institute of Technology. Autor wielu książek z dziedziny lingwistyki, ale także filozofii polityki. Należy do najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Po polsku ukazały się między innymi następujące pozycje: Siła i opinia oraz Polityka, anarchizm, lingwistyka.