"Praca prof. Bonusiaka nie jest przeglądem dotychczasowych tekstów i na ich podstawie napisanej książki. Jest - co chcę wyraźnie podkreślić - autorską monografią, opracowaną na podstawie własnych badań. Autor wykonał obszerną i pracochłonną kwerendę archiwalną, nie tylko w Polsce, ale na Ukrainie i w Niemczech. (...) Dwugłos: przedstawienie tych samych problemów w czasie okupacji sowieckiej i niemieckiej - to inspirujące przedsięwzięcie. (...) Niewątpliwie będzie ważnym wydarzeniem w polskiej literaturze historycznej i szybko wejdzie do obiegu naukowego".
[Z recenzji prof. dra. hab. Zbigniewa Zaporowskiego]
"Bogate merytorycznie i wartościowe opracowanie historyczne, dotyczące stosunków polsko-radzieckich oraz polsko-niemieckich w okresie II wojny światowej, stanowi nowatorską analizę ważnego problemu i cenny wkład do polskiej historiografii. (...) Specyficzny dla Włodzimierza Bonusiaka styl narracji historycznej powoduje, że nawet mniej zorientowany w faktografii czytelnik tej publikacji, zostanie wprowadzony w krąg wydarzeń, które decydowały o losach ziem polskich, okupowanych przez ZSRR i Niemcy. Nowatorstwo treści dzieła jest niepodważalne, bowiem Autor wprowadził do obiegu naukowego szereg nowych ustaleń, uściśleń, uzupełnień i konstatacji. (...) Publikacja zawiera bardzo dokładny obraz rzeczywistości politycznej, ekonomicznej i społecznej na terenach wschodniej Polski, okupowanych w czasie II wojny światowej przez ZSRR i III Rzeszę. Losy zamieszkałej tam ludności, podsycane konflikty narodowościowe i społeczne, zostały przedstawione w sposób niezwykle staranny".
[Z recenzji dra. hab. prof. UKW w Bydgoszczy Adama Sudoła]
Włodzimierz Bonusiak - profesor zwyczajny nauk humanistycznych w zakresie historii. Badania: systemy i polityka okupacyjna III Rzeszy i ZSRR; stosunki polsko-ukraińskie; dzieje miast i miejscowości (Kalisz, Rzeszów, Ropczyce, Dębica, Łańcut, Tarnobrzeg, Lwów, Drohobycz); biografistyka (przywódcy ZSRR, wybitne postaci Polski południowo-wschodniej). Publikacje: ogółem 250, w tym 19 monografii, m.in.: Polityka ekonomiczna III Rzeszy na okupowanych obszarach ZSRR 1941-1944 (1981); Kto zabił profesorów lwowskich? (1985); Małopolska Wschodnia pod rządami III Rzeszy (1990); Polityka ludnościowa III Rzeszy na okupowanych obszarach ZSRR 1941-1944 (1992); Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza (1985); Józef Stalin - biografia (1993); Polityka ludnościowa i ekonomiczna ZSRR na okupowanych ziemiach polskich w latach 1939-1941 (Zachodnia Ukraina i Zachodnia Białoruś) (2006); Polska podczas II wojny światowej (4 wyd., ostatnie, rozszerzone w 2011 r.); Trzecia Rzeczpospolita (1989-2007) (2007), Historia Polski (1944-1989) (2007); Druga Rzeczpospolita (1918-1939) (2011), Ignacy Łukasiewicz. Szejk z Galicji (3 wyd., ostatnie w 2021 r.). Doktor honoris causa uniwersytetów w Czerniowcach, Drohobyczu i Berdiańsku.