Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura + Wielka wojna o chipy
Wielka wojna o chipy, Chris Miller
Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura, Kai Strittmatter
Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura + Wielka wojna o chipy
Wielka wojna o chipy, Chris Miller
Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura, Kai Strittmatter

Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura + Wielka wojna o chipy

114,89 zł
87,89 zł
/ egz. brutto
Oszczędzasz 3.30% (3.00), kupując w zestawie.
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 87,89 zł

W zestawie

Łatwy zwrot towaru w ciągu 14 dni od zakupu bez podania przyczyny

Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura

W XXI wieku dyktatura przyjmuje zupełnie nowe oblicze - cyfrowe. Prekursorem tej przemiany są Chiny, które choć od dawna są jednym z motorów światowej gospodarki, to wciąż pod względem ideologicznym pozostają krajem autorytarnym. Chiny śmiało konkurują z Zachodem i korzystają przy tym z baz danych i sztucznej inteligencji jak żaden inny rząd. Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki partia próbuje stworzyć najlepszy na świecie system obserwacji. Celem jest kontrola chińskiego rządu nad wszystkim. Nad tym, co to dla nas oznacza, zastanawia się Kai Strittmatter, wieloletni korespondent "Süddeutsche Zeitung" w Pekinie.

  • Tytuł: Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura
  • Autor: Kai Strittmatter
  • Tłumaczenie: Agnieszka Gadzała
  • Wydawnictwo: W.A.B.
  • Data premiery: 2020-03-25
  • Rok wydania: 2020
  • Okładka: miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 400
  • Szerokość produktu: 13.5
  • Wysokość produktu: 20.2
  • ISBN: 9788328072657

Wielka wojna o chipy

Jedna z najważniejszych książek o technologii i geopolityce w 2023 roku.

Biznesowa książka roku według "Financial Times" oraz "New York Timesa"

Partnerem wydania jest miesięcznik "Układ Sił"

Chris Miller przedstawia wciągającą i solidnie udokumentowaną historię chipów, które rządzą światem. Jego książka to pasjonująca opowieść o trwającej bitwie pomiędzy Chinami i USA. Bitwie o kontrolę nad najważniejszym zasobem — technologią mikrochipów, która jest niezbędnym elementem geostrategicznej rywalizacji w XXI wieku.

Dla wielu zaskoczeniem będzie stwierdzenie, że mikrochipy są odpowiednikiem ropy naftowej - deficytowym zasobem, na którym zbudowany jest współczesny świat. Obecnie pozycja militarna, ekonomiczna i geopolityczna jest zależna od komputerowych chipów. Podstawą działania praktycznie wszystkiego - od rakiet balistycznych po mikrofalówki, od smartfonów po giełdę papierów wartościowych - są układy scalone. Jeszcze niedawno najszybsze chipy projektowano i budowano w Stanach Zjednoczonych, co pozwalało im zachować pozycję numer jeden wśród supermocarstw. Dziś przewaga Ameryki się zmniejsza. Co więcej, Chiny, które wydają więcej środków na import chipów niż ropy naftowej, przeznaczają dziesiątki miliardów dolarów na rozwój tej najważniejszej współczesnej technologii. Fakt, iż Ameryka wypuściła z rąk kluczowy element procesu tworzenia układów scalonych, przyczynił się nie tylko do światowego niedoboru chipów, ale także do nowej technologicznej zimnej wojny między supermocarstwami.

Wielka wojna o chipy opisuje porywającą historię maleńkich, krzemowych układów scalonych, od niedawna definiujących nasz świat. Poznajemy genialnych naukowców, którzy je wynaleźli, przedsiębiorców, którzy dzięki generowanym przez nie zyskom zbudowali Dolinę Krzemową, i przedstawicieli Pentagonu, którzy użyli ich do zrewolucjonizowania sił zbrojnych. Ten olbrzymi w swojej skali przemysł półprzewodnikowy obejmuje niezmiernie złożone, zglobalizowane łańcuchy dostaw oraz jedne z najbardziej wartościowych firm na świecie. Żeby zrozumieć obecny stan polityki, ekonomii i technologii, musimy najpierw zrozumieć istotną rolę odgrywaną przez chipy.

Partnerem wydania książki jest: Miesięcznik "Układ Sił", który prezentuje teksty najlepszych polskich i zagranicznych ekspertów w zakresie geopolityki, nowych technologii i zmian społecznych.

***

Malutkie chipy są dziś niczym kamień filozoficzny - najbardziej poszukiwanym dobrem dla alchemików, i to tych zajmujących się zarówno technologią, jak i polityką. Chris Miller w brawurowy sposób kreśli opowieść o tym, jak półprzewodniki stały się siłą napędzającą cały świat. I niech nikogo nie zrazi to, że mówi ona o technologii, w dodatku takiej na pierwszy rzut oka mocno skomplikowanej. W tej opowieści przepływającej między kontynentami nie mniej ważne są polityczne i gospodarcze ambicje. Bo kto zdobędzie przewagę w wojnie o chipy, ten tak naprawdę będzie panował nad światem.

Sylwia Czubkowska, współprowadząca podcast Techstorie w radiu Tok FM i autorka książki Chińczycy trzymają nas mocno

Nie jest prawdą, że dochodzi do upadku Zachodu: on sobie świetnie radzi i jest o wiele mocniejszy, niż nam się wydawało. Wzrost znaczenia innych krajów w światowej gospodarce, takich jak Chiny, jest wyrazem sukcesu Zachodu, a nie jego porażki, bo bez stworzonego przez Zachód globalnego system otwartego handlu, inwestycji i transferu technologii żadnemu biednemu krajowi sukcesu odnieść by się nie udało. Waga Zachodu może jednak w przyszłości spaść, jeśli przegra on półprzewodnikową wojnę. Trudno znaleźć lepszą książkę, która wyjaśnia, jak do tego może dojść i co musimy zrobić, żeby do tego nie dopuścić. Trzeba ją koniecznie przeczytać.

dr hab. Marcin Piątkowski, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, ekonomista w Banku Światowym w Waszyngtonie, autor książki Europejski lider wzrostu

Gdy nasza uwaga skupia się na polach bitewnych Ukrainy, w tle toczy się równie ważna, a może nawet ważniejsza dla przyszłości świata rywalizacja Chin i USA o technologie i półprzewodniki. Polecam.

Radosław Pyffel, były członek Rady Dyrektorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, autor książki Biznes w Chinach i współautor podcastu "Gra Imperiów"

Chris Miller tłumaczy, że losy rywalizacji współczesnych mocarstw zależą nie tylko od rozstrzygnięć militarnych czy zależności finansowo-gospodarczych, ale w dużej mierze także od wyniku wyścigu technologicznego.

Krzysztof Wojczal, prawnik, analityk, autor książki Trzecia dekada. Świat dziś i za 10 lat

Książka niezbędna do zrozumienia współczesnego świata. Chris Miller opowiada, jak nasz napędzany układami scalonymi świat był kształtowany w ogniu walki toczącej się między wynalazcami, technologiami, firmami i krajami. Opisuje również obecną rywalizację między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, która ma ogromny wpływ na globalną sytuację polityczną.

-Daniel Yergin, zdobywca nagrody Pulitzera, autor bestsellera Nafta, władza, pieniądze

Przyszłość ludzkości zależy od wyniku "wojny chipowej" między dwoma systemami rywalizującymi w projektowaniu i produkowaniu najbardziej zaawansowanych mikroprocesorów. Wielka wojna o chipy przybliża historyczną perspektywę niezbędną do zrozumienia zaostrzającej się chińsko-amerykańskiej rywalizacji. Koniecznie przeczytaj tę książkę.

- Niall Ferguson, starszy doradca w Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda, autor książki Fatum. Polityka i katastrofy współczesnego świata

Umysł Millera działa jak komputerowy chip, o którym pisze. Powstają w nim zadziwiające, złożone idee, które przedstawia z niezwykłą klarownością. W swojej książce nakreśla niesamowitą, dobrze udokumentowaną, ważną dla nas wszystkich historię.

- Robert D. Kaplan, autor The Revenge of Geography i Asia’s Cauldron, bestsellerów z list "New York Timesa"

oddaje istotę najważniejszego elementu geostrategicznej rywalizacji w XXI wieku. Błyskotliwie i zabawnie napisana, przekonująca, solidnie udokumentowana historycznie i dobrze opisująca współczesne technologie. Genialna!

- James Stavridis, emerytowany admirał amerykańskiej marynarki wojennej, szesnasty naczelny dowódca sił sojuszniczych NATO; współautor 2034: A Novel of the Next World War

***

Chris Miller wykłada historię powszechną we Fletcher School na Tufts University. Jest stypendystą programu Jeane Kirkpatrick Fellow w American Enterprise Institute, dyrektorem programu do spraw Euroazji w Foreign Policy Research Institute i dyrektorem w Greenmantle, firmie konsultacyjnej z zakresu makroekonomii i geopolityki z oddziałami w Nowym Jorku i Londynie.

Więcej informacji na: ChristhoperMiller.net i Twiterze @crmiller1.

  • Tytuł: Wielka wojna o chipy
  • Autor: Chris Miller
  • Tłumaczenie: Aleksandra Samson-Banasik
  • Tłumaczenie: Michał Głatki
  • Wydawnictwo: Prześwity
  • Data premiery: 2023-04-28
  • Rok wydania: 2023
  • Okładka: miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 552
  • Szerokość produktu: 14.1
  • Wysokość produktu: 21.8
  • ISBN: 9788381754828
Tytuł
Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura
Autor
Kai Strittmatter
Tłumaczenie
Agnieszka Gadzała
Wydawnictwo
W.A.B.
Data premiery
2020-03-25
Rok wydania
2020
Okładka
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron
400
Szerokość produktu
13.5
Wysokość produktu
20.2
ISBN
9788328072657
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel