Stoisz w księgarni i zastanawiasz się, czy kupić tę książkę? Machnijmy szybki test - odpowiedz szczerze na pięć pytań: Czy kaszlę, kicham i dźwigam w sposób, który pomoże mi się uchronić przed popuszczaniem moczu w przyszłości? Czy potrafię odróżnić popularne mity o antykoncepcji od faktów? Czy znam całą prawdę o codziennym noszeniu wkładek? Czy orientuję się w temacie mięśniaków, endometriozy, PCOS i innych ginekologicznych kłopotów? Czy wiem, jak znaleźć dobrego ginekologa i jak się przygotować do wizyty lub zabiegu? Czy mam pewność, że robię wszystko, co mogę, by nie dostać raka piersi, szyjki macicy, jajnika oraz pomóc chronić się przed nimi najważniejszym dla mnie osobom? A jeżeli nie uda się uniknąć choroby, czy wiem, jak przez nią przechodzić lub kogoś wesprzeć?? Jeżeli na którekolwiek pytanie padła odpowiedź "nie", zabierz to różowe kompendium do kasy. Jeśli z kolei wszystkie Twoje odpowiedzi brzmią "tak", spójrz na tę książkę z boku. Gruba, nie? Na pewno jest w niej coś, czego nie wiesz - otwórz na dowolnej stronie i się przekonaj!
Napisałam GinekoLOGICZNIE, by w kreatywny i zabawny sposób, ale też z szacunkiem i dbałością o szczegóły przeprowadzić Cię przez wiedzę na temat zdrowia ginekologicznego. Pomogło mi dwadzieścia jeden osób: dwanaścioro ginekologów i ginekolożek, lekarka medycyny stylu życia, patomorfolog, dwie psycholożki, fizjoterapeutka uroginekologiczna, prawniczka, językoznawczyni i aktywistka - topowi eksperci i topowe ekspertki w dbaniu o zdrowie ginekologiczne. Poradnik, który trzymasz w ręce, jest rezultatem wnikliwego poszukiwania odpowiedzi na setki pytań zadawanych w gabinetach ginekologicznych i mediach społecznościowych. To książka dla dorosłych i mniej dorosłych, dla zdrowych i mniej zdrowych, dla znających się na dbaniu o siebie i mniej ogarniających ten temat. Świetna na prezent - przede wszystkim dla siebie.
A ja? Działam jako Aga Szuścik, nazywam się Agnieszka Szuścik-Zięba. Moim największym talentem jest kreatywne i zrozumiałe tłumaczenie medycznych zawiłości - robię to na scenach, w uczelnianych aulach, salach konferencyjnych, mediach społecznościowych. Tłumaczę nowoczesne patient experience na polski - codziennie walczę o lepszy świat dla pacjentek, pacjentów, lekarzy i lekarek, za co niejednokrotnie mnie nagradzano. Przypomniałam o cytologii, udzieliłam wsparcia w chorobie ginekologicznej i pomogłam wyjść z codziennego noszenia wkładek tysiącom Polek. Sama od 2018 roku choruję na raka szyjki macicy. Za każdym calem mojej działalności stoi też mój mąż Maciek. Szczegółową notkę o mnie znajdziesz na wewnętrznym skrzydełku okładki.
Aga Szuścik (dr sztuk filmowych Agnieszka Szuścik-Zięba) - kreatywnie objaśnia ginekologię, profilaktykę onkologiczną i przechodzenie przez raka, bada i kreuje ginekologiczne doświadczenie pacjenckie, a także przestrzeń między sztuką a medycyną. Jest prelegentką TEDx, jedną z 50 Śmiałych Wysokich Obcasów, laureatką Ofeminin Influence Awards 2023 i wyróżnienia Lider Pacjentocentryzmu im. Ewy Borek. Absolwentka programu Open World, w ramach którego na zaproszenie Kongresu USA poznawała patient experience w USA, ekspertka fundacji SEXEDPL Anji Rubik, ambasadorka portalu W Trosce o Chorego Pracownika, autorka głośnego projektu "To się nie zdarza", poświęconego jej chorobie - rakowi szyjki macicy. Prowadzi Wielką Listę Ginekologów i Ginekolożek, pisze blog Życie po raku, nagrywa podkast Przygody ginekologiczne, prowadzi cykl rozmów na żywo Dialogi, realizuje autorskie projekty i kampanie, działa na popularnym instagramowym koncie edukacyjnym @agaszuscik, gdzie co miesiąc z setkami Polek przeprowadza samobadanie piersi na żywo. Wykłada patient experience na studiach podyplomowych dla specjalistek i specjalistów z zakresów ginekologii, urologii i fizjoterapii uroginekologicznej w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. We współpracy z fundacją Rak’and’Roll prowadzi inspirujące szkolenia profilaktyczne i arteterapeutyczne. Pisze felietony w cyklu In-Ty-Mnie dla Miasta Kobiet i Onetu. Doktorka sztuk filmowych i wykładowczyni na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Ukończyła fotografię (PWSFTViT w Łodzi), filologię polską ze specjalnością komunikacja społeczna (UŚ), a także szkolenia psychologiczne i psychoonkologiczne w nurcie poznawczo-behawioralnym. Na co dzień razem z mężem Maciejem współprowadzi agencję interaktywną dla medycyny AIMedica, doradza placówkom medycznym w zakresach patient experience, prowadzi audyty doświadczenia pacjenckiego. Uwielbia tatuaże, syrenki, psy i pluszaki.