Wielka wojna o chipy + Wojna o minerały + Druga rewolucja krzemowa
Druga rewolucja krzemowa, James Ahton
Wojna o minerały, Ernest Scheyder
Wielka wojna o chipy, Chris Miller

Wielka wojna o chipy + Wojna o minerały + Druga rewolucja krzemowa

234,70 zł
168,70 zł
/ egz. brutto
Oszczędzasz 3.43% (6.00), kupując w zestawie.
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 168,70 zł
Dodaj do listy zakupowej
Możesz kupić także poprzez:

W zestawie

Łatwy zwrot towaru w ciągu 14 dni od zakupu bez podania przyczyny

Wojna o minerały

Wart miliardy dolarów spór o zasoby naturalne, które mogą przyczynić się do transformacji ekologicznej naszej planety

Jeżeli świat poważnie myśli o przejściu na zieloną stronę mocy, czekają nas trudne decyzje. Stany Zjednoczone wraz z innymi krajami muszą odpowiedzieć na pytania o to, skąd oraz w jaki sposób pozyskać minerały niezbędne w gospodarce opartej na odnawialnych źródłach energii. Produkcja pojazdów o napędzie elektrycznym, paneli słonecznych, telefonów komórkowych oraz milionów innych urządzeń oznacza bowiem konieczność otwierania kolejnych kopalni litu, miedzi, kobaltu, niklu oraz metali ziem rzadkich. Nikt nie rozumie złożoności tego problemu lepiej niż Ernest Scheyder - reporter z pierwszej linii frontu globalnej bitwy o energię naszej przyszłości.

To nie jest opowieść o aktywistach przykuwających się do drzew, ale o przemysłowych gigantach, naukowcach oraz decydentach walczących o najlepsze rozwiązania mające uratować planetę

Gdy w grę wchodzi energia, nie ma prostych odpowiedzi. Scheyder maluje brutalnie szczery i szczegółowy obraz strategii niezbędnej do walki ze zmianami klimatycznymi oraz bezpiecznej niezależności energetycznej, ujawniając jednocześnie, w jaki sposób poszukiwanie "nowej ropy" wywiera bezpośredni wpływ na nas wszystkich.

To pouczający raport na temat globalnej walki o kontrolę rynku surowców krytycznych. Rosnące użycie baterii oraz akumulatorów jest równoznaczne z rosnącym popytem na lit, kobalt, nikiel i miedź. Scheyder zabiera nas w wyjątkową podróż z samego dna najgłębszych kopalni świata na wyżyny globalnego systemu energetycznego. Demaskuje siły odpowiedzialne za bój o surowce krytyczne, od geopolitycznej rywalizacji pomiędzy Chinami a USA, do politycznych potyczek pomiędzy aktywistami ekologicznymi a najpotężniejszymi firmami wydobywczymi. Bez tej książki nie pojmiemy znaczenia surowców krytycznych, od których zależy transformacja energetyczna oraz nasza wspólna przyszłość.

̶Chris Miller, autor książki Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem

Ernest Scheyder jest korespondentem agencji Reutera, specjalizuje się w transformacji energetycznej oraz stanowiących jej podwaliny minerałach. Wcześniejsze jego teksty traktowały o oleju łupkowym, polityce i środowisku. Scheyder pracował dla Associated Press oraz " Bangor Daily News". Urodził się w stanie Maine, jest absolwentem Uniwersytetu Maine oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Columbii. Więcej informacji na prywatnej stronie internetowej autora ErnestScheyder.com oraz platformie X (wcześniej Twitter) @ErnestScheyder.

  • Tytuł: Wojna o minerały
  • Podtytuł: Jak surowce strategiczne decydują o naszej przyszłości energetycznej
  • Tytuł oryginalny: The war below
  • Autor: Ernest Scheyder
  • Tłumaczenie: Tamara Woińska
  • Wydawnictwo: Prześwity
  • Data premiery: 2024-09-13
  • Rok wydania: 2024
  • Okładka: miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 480
  • Format: 141 x 215 mm
  • Szerokość produktu: 14.1
  • Wysokość produktu: 21.5
  • ISBN: 9788381755740
  • Długość towaru w centymetrach: 16
  • Szerokość towaru w centymetrach: 23
  • Wysokość towaru w centymetrach: 6
  • Waga gabarytowa w gramach: 368

Druga rewolucja krzemowa

Porywająca opowieść o nadejściu ery zaawansowanych układów scalonych i o brytyjskiej firmie technologicznej, która stworzyła ich projekty

Niewielkie krzemowe płytki, napędzające niestrudzony postęp technologiczny całego świata - zaawansowane układy scalone są dziś niezbędne do działania praktycznie każdego urządzenia, od sprzętu gospodarstwa domowego i linii produkcyjnych w fabrykach po smartfony i najnowsze zdobycze przemysłu zbrojeniowego.

W centrum tych miliardów scalaków leży projekt stworzony i rozwijany przez jedną firmę: ARM.

Założony w Cambridge w roku 1990 ARM opracował projekty układów scalonych, które wykorzystano już w 250 miliardach urządzeń - i liczba ta stale rośnie. Klejnot w koronie brytyjskiej zaawansowanej technologii jest nieodzownym elementem globalnego łańcucha dostaw, napędzanego przez amerykańskie umysły i azjatyckie zakłady produkcyjne i będącego źródłem napięć geopolitycznych.

Książka zawiera niepublikowane wywiady i dogłębne analizy. Opowiada historię ARM, od skromnych początków po nieodzowną rolę w rewolucji telefonii komórkowej i współczesne wspieranie rozwoju centrów danych, samochodów i superkomputerów, w których buzuje sztuczna inteligencja. Opowiada o długoletniej współpracy firmy z Apple oraz innymi tytanami świata technologii, jak też o sprzedaży za miliony funtów Masayoshi Sonowi, onegdaj najbogatszemu człowiekowi świata.

Autor w szczegółach relacjonuje walkę gigantów o kontrolę świata układów scalonych, widzianą oczami jedynego w swoim rodzaju brytyjskiego przedsiębiorstwa, które znalazło się w samym centrum owej walki.

Najlepsza książka lata 2023 według "Financial Times"

Książka odkrywa tajniki historii niezwykle istotnej firmy, o której istnieniu nie wszyscy wiedzą. Każdy z nas w jakimś stopniu jest zależny od technologii układów scalonych opracowanej przez ARM, a James Ashton daje nam do ręki pełną dramatyzmu opowieść o tym, gdzie narodził się ARM i jak ta skromna firma ukształtowała przyszłość komputerów i sztucznej inteligencji. Pouczająca i pełna introspekcji biografia firmy, której projekty definiują cyfrowy świat.

Chris Miller, autor książki Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem

James Ashton nawiguje po meandrach geopolityki przemysłu półprzewodnikowego i przedstawia wewnętrzny ogląd na niezwykły rozwój ARM. Z Doliny Krzemowej do Tajwanu z międzylądowaniem w Cambridge - ta książka to niezastąpiona relacja z historii rozwoju kluczowego przemysłu, która w erze sztucznej inteligencji przypomina nam o tym, że technologia jest rzeczą ludzką.

Reid Hoffman, partner w firmie inwestycyjnej Greydock, współzałożyciel LinkedIn, autor książki Rozmowa z chatem GPT o przyszłości ludzi i świata

Porywająca i inspirująca lektura. Pokazuje, jak brytyjska firma technologiczna walczyła o stanie się firmą globalną - i jak dopięła swego dzięki potężnemu połączeniu brytyjskiego talentu, międzynarodowej współpracy wspaniałych ludzi i niestrudzonej ambicji. Sukces ARM stanowi dowód na to, że w dzisiejszym, pełnym powiązań świecie tak bardzo istotne jest wyjście poza granice swojego kraju, bo tylko wtedy i tylko dzięki temu osiągnie się dostatecznie wielką skalę. Kluczem do tej historii sukcesu jest determinacja, by stać się numerem jeden - i nie popadać w samozadowolenie.

Sir James Dyson, brytyjski wynalazca, projektant przemysłowy i przedsiębiorca

O autorze

James Ashton pisze o biznesie, technologii, ekonomii i przywództwie. Był redaktorem naczelnym i redaktorem działu miejskiego gazet "London Evening Standard", "Independent" oraz "The Sunday Times". Jest dyrektorem zarządzającym Quoted Companies Alliance, organizacji zrzeszającej wzrastające firmy notowane na brytyjskim parkiecie giełdowym. Jego dotychczasowe publikacje o świecie biznesu to: The Nine Types of Leader oraz FTSE: The Inside Story (napisana wspólnie z założycielem giełdy FTSE, Markiem Makepeace’m). Urodził się w West Yorkshire, studiował na University of St Andrews i City, czyli University of London.

  • Tytuł: Druga rewolucja krzemowa
  • Podtytuł: Chipy, geopolityka i sukces brytyjskiego ARM
  • Tytuł oryginalny: The Everything Blueprint: Processing Power, Politics, and the Microchip Design that Conquered the World
  • Autor: James Ahton
  • Tłumaczenie: Wojciech Pędzich
  • Wydawnictwo: Prześwity
  • Data premiery: 2024-05-24
  • Rok wydania: 2016
  • Okładka: miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 500
  • Format: 141 x 218 mm
  • Szerokość produktu: 14.1
  • Wysokość produktu: 21.8
  • ISBN: 9788381755832
  • Długość towaru w centymetrach: 16
  • Szerokość towaru w centymetrach: 23
  • Wysokość towaru w centymetrach: 7
  • Waga gabarytowa w gramach: 429.33

Wielka wojna o chipy

Jedna z najważniejszych książek o technologii i geopolityce w 2023 roku.

Biznesowa książka roku według "Financial Times" oraz "New York Timesa"

Partnerem wydania jest miesięcznik "Układ Sił"

Chris Miller przedstawia wciągającą i solidnie udokumentowaną historię chipów, które rządzą światem. Jego książka to pasjonująca opowieść o trwającej bitwie pomiędzy Chinami i USA. Bitwie o kontrolę nad najważniejszym zasobem — technologią mikrochipów, która jest niezbędnym elementem geostrategicznej rywalizacji w XXI wieku.

Dla wielu zaskoczeniem będzie stwierdzenie, że mikrochipy są odpowiednikiem ropy naftowej - deficytowym zasobem, na którym zbudowany jest współczesny świat. Obecnie pozycja militarna, ekonomiczna i geopolityczna jest zależna od komputerowych chipów. Podstawą działania praktycznie wszystkiego - od rakiet balistycznych po mikrofalówki, od smartfonów po giełdę papierów wartościowych - są układy scalone. Jeszcze niedawno najszybsze chipy projektowano i budowano w Stanach Zjednoczonych, co pozwalało im zachować pozycję numer jeden wśród supermocarstw. Dziś przewaga Ameryki się zmniejsza. Co więcej, Chiny, które wydają więcej środków na import chipów niż ropy naftowej, przeznaczają dziesiątki miliardów dolarów na rozwój tej najważniejszej współczesnej technologii. Fakt, iż Ameryka wypuściła z rąk kluczowy element procesu tworzenia układów scalonych, przyczynił się nie tylko do światowego niedoboru chipów, ale także do nowej technologicznej zimnej wojny między supermocarstwami.

Wielka wojna o chipy opisuje porywającą historię maleńkich, krzemowych układów scalonych, od niedawna definiujących nasz świat. Poznajemy genialnych naukowców, którzy je wynaleźli, przedsiębiorców, którzy dzięki generowanym przez nie zyskom zbudowali Dolinę Krzemową, i przedstawicieli Pentagonu, którzy użyli ich do zrewolucjonizowania sił zbrojnych. Ten olbrzymi w swojej skali przemysł półprzewodnikowy obejmuje niezmiernie złożone, zglobalizowane łańcuchy dostaw oraz jedne z najbardziej wartościowych firm na świecie. Żeby zrozumieć obecny stan polityki, ekonomii i technologii, musimy najpierw zrozumieć istotną rolę odgrywaną przez chipy.

Partnerem wydania książki jest: Miesięcznik "Układ Sił", który prezentuje teksty najlepszych polskich i zagranicznych ekspertów w zakresie geopolityki, nowych technologii i zmian społecznych.

***

Malutkie chipy są dziś niczym kamień filozoficzny - najbardziej poszukiwanym dobrem dla alchemików, i to tych zajmujących się zarówno technologią, jak i polityką. Chris Miller w brawurowy sposób kreśli opowieść o tym, jak półprzewodniki stały się siłą napędzającą cały świat. I niech nikogo nie zrazi to, że mówi ona o technologii, w dodatku takiej na pierwszy rzut oka mocno skomplikowanej. W tej opowieści przepływającej między kontynentami nie mniej ważne są polityczne i gospodarcze ambicje. Bo kto zdobędzie przewagę w wojnie o chipy, ten tak naprawdę będzie panował nad światem.

Sylwia Czubkowska, współprowadząca podcast Techstorie w radiu Tok FM i autorka książki Chińczycy trzymają nas mocno

Nie jest prawdą, że dochodzi do upadku Zachodu: on sobie świetnie radzi i jest o wiele mocniejszy, niż nam się wydawało. Wzrost znaczenia innych krajów w światowej gospodarce, takich jak Chiny, jest wyrazem sukcesu Zachodu, a nie jego porażki, bo bez stworzonego przez Zachód globalnego system otwartego handlu, inwestycji i transferu technologii żadnemu biednemu krajowi sukcesu odnieść by się nie udało. Waga Zachodu może jednak w przyszłości spaść, jeśli przegra on półprzewodnikową wojnę. Trudno znaleźć lepszą książkę, która wyjaśnia, jak do tego może dojść i co musimy zrobić, żeby do tego nie dopuścić. Trzeba ją koniecznie przeczytać.

dr hab. Marcin Piątkowski, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, ekonomista w Banku Światowym w Waszyngtonie, autor książki Europejski lider wzrostu

Gdy nasza uwaga skupia się na polach bitewnych Ukrainy, w tle toczy się równie ważna, a może nawet ważniejsza dla przyszłości świata rywalizacja Chin i USA o technologie i półprzewodniki. Polecam.

Radosław Pyffel, były członek Rady Dyrektorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, autor książki Biznes w Chinach i współautor podcastu "Gra Imperiów"

Chris Miller tłumaczy, że losy rywalizacji współczesnych mocarstw zależą nie tylko od rozstrzygnięć militarnych czy zależności finansowo-gospodarczych, ale w dużej mierze także od wyniku wyścigu technologicznego.

Krzysztof Wojczal, prawnik, analityk, autor książki Trzecia dekada. Świat dziś i za 10 lat

Książka niezbędna do zrozumienia współczesnego świata. Chris Miller opowiada, jak nasz napędzany układami scalonymi świat był kształtowany w ogniu walki toczącej się między wynalazcami, technologiami, firmami i krajami. Opisuje również obecną rywalizację między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, która ma ogromny wpływ na globalną sytuację polityczną.

-Daniel Yergin, zdobywca nagrody Pulitzera, autor bestsellera Nafta, władza, pieniądze

Przyszłość ludzkości zależy od wyniku "wojny chipowej" między dwoma systemami rywalizującymi w projektowaniu i produkowaniu najbardziej zaawansowanych mikroprocesorów. Wielka wojna o chipy przybliża historyczną perspektywę niezbędną do zrozumienia zaostrzającej się chińsko-amerykańskiej rywalizacji. Koniecznie przeczytaj tę książkę.

- Niall Ferguson, starszy doradca w Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda, autor książki Fatum. Polityka i katastrofy współczesnego świata

Umysł Millera działa jak komputerowy chip, o którym pisze. Powstają w nim zadziwiające, złożone idee, które przedstawia z niezwykłą klarownością. W swojej książce nakreśla niesamowitą, dobrze udokumentowaną, ważną dla nas wszystkich historię.

- Robert D. Kaplan, autor The Revenge of Geography i Asia’s Cauldron, bestsellerów z list "New York Timesa"

oddaje istotę najważniejszego elementu geostrategicznej rywalizacji w XXI wieku. Błyskotliwie i zabawnie napisana, przekonująca, solidnie udokumentowana historycznie i dobrze opisująca współczesne technologie. Genialna!

- James Stavridis, emerytowany admirał amerykańskiej marynarki wojennej, szesnasty naczelny dowódca sił sojuszniczych NATO; współautor 2034: A Novel of the Next World War

***

Chris Miller wykłada historię powszechną we Fletcher School na Tufts University. Jest stypendystą programu Jeane Kirkpatrick Fellow w American Enterprise Institute, dyrektorem programu do spraw Euroazji w Foreign Policy Research Institute i dyrektorem w Greenmantle, firmie konsultacyjnej z zakresu makroekonomii i geopolityki z oddziałami w Nowym Jorku i Londynie.

Więcej informacji na: ChristhoperMiller.net i Twiterze @crmiller1.

  • Tytuł: Wielka wojna o chipy
  • Autor: Chris Miller
  • Tłumaczenie: Aleksandra Samson-Banasik
  • Tłumaczenie: Michał Głatki
  • Wydawnictwo: Prześwity
  • Data premiery: 2023-04-28
  • Rok wydania: 2023
  • Okładka: miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 552
  • Szerokość produktu: 14.1
  • Wysokość produktu: 21.8
  • ISBN: 9788381754828
Producent
Tytuł
Wojna o minerały
Podtytuł
Jak surowce strategiczne decydują o naszej przyszłości energetycznej
Tytuł oryginalny
The war below
Autor
Ernest Scheyder
Tłumaczenie
Tamara Woińska
Wydawnictwo
Prześwity
Data premiery
2024-09-13
Rok wydania
2024
Okładka
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron
480
Format
141 x 215 mm
Szerokość produktu
14.1
Wysokość produktu
21.5
ISBN
9788381755740
Długość towaru w centymetrach
Długość towaru w centymetrach
16
Szerokość towaru w centymetrach
Szerokość towaru w centymetrach
23
Wysokość towaru w centymetrach
Wysokość towaru w centymetrach
6
Wysokość towaru w centymetrach
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel