Renesans psychodeliczny przewodnik Antóna Gómez-Escolara jest to fascynujący, dogłębny, a jednocześnie niezwykle przystępny przegląd w większości powszechnych i znanych od wieków naturalnych substancji psychodelicznych, jak zawarta w pewnym rodzaju grzybków psylocybina czy pochodząca z kaktusów meskalina, który nie tylko dokładnie wyjaśnia ich sposób działania na mózg i cały układ nerwowy, ale także wskazuje zastosowania w psychoterapii (tzw. psychoterapii wspomaganej psychodelikami) i medycynie, omawia dawki, zagrożenia i sposoby ich łagodzenia. Choć skupia się głównie na podawaniu psychodelików w warunkach klinicznych, nie pomija ani nie ocenia przyjmowania ich w celach rekreacyjnych, lecz jedynie stara się przekazać rzeczową, zwięzłą wiedzę przydatną terapeutom, wychowawcom, rodzicom i dorosłym użytkownikom. Wielokrotnie podkreśla zasady bezpieczeństwa oraz sposoby postępowania, nie demonizując substancji od wielu wieków stosowanych przecież podczas tradycyjnych obrzędów mieszkańców niemal wszystkich kontynentów.
Z licznych badań klinicznych i eksperymentalnych wynika, że psychodeliki doskonale sprawdzają się jako substancje wspomagające psychoterapię tak częstych, kosztownych dla systemu ochrony zdrowia, zaburzeń psychicznych, jak depresja, zespół stresu pourazowego, lęki, również odczuwane przez pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową, czy uzależnienia. Ich zastosowanie w ściśle kontrolowanych warunkach i po odpowiednim przygotowaniu znacznie skraca czas powrotu do zdrowia, zmniejsza koszt terapii, a na dodatek wydłuża okres bez objawów.
Ze względu na ten bezcenny obszar potencjalnych zastosowań warto podjąć próbę oswojenia tej grupy substancji w świadomości społecznej, co otworzy drogę chęci lepszego ich poznania, a tym samym większemu bezpieczeństwu stosowania, tak jak przed wiekami stało się w przypadku alkoholu, od którego większość psychodelików jest zdecydowanie mniej szkodliwa. Dobra znajomość sposobu dawkowania, zasad przygotowania i zapewnienia właściwego kontekstu (tzw. set and setting), w połączeniu z zasadami przyjmowania samej substancji i późniejszego postępowania, niewątpliwie pozwoli uniknąć groźnych sytuacji również w warunkach rekreacyjnych.
Jest to pierwsza z serii książek poświęconych substancjom psychodelicznym, tak mało obecnym w medycynie Zachodu, a przecież tak cennym i znacznie bezpieczniejszym od wielu innych, będących w powszechnym użytku.