Goralenvolk. Historia zdrady + Krzyżyk niespodziany
Goralenvolk. Historia zdrady, Wojciech Szatkowski
Krzyżyk niespodziany, Paweł Smoleński, Bartłomiej Kuraś
Goralenvolk. Historia zdrady + Krzyżyk niespodziany
Goralenvolk. Historia zdrady, Wojciech Szatkowski
Krzyżyk niespodziany, Paweł Smoleński, Bartłomiej Kuraś

Goralenvolk. Historia zdrady + Krzyżyk niespodziany

224,90 zł
199,90 zł
/ egz. brutto
Oszczędzasz -1.01% (-2.00), kupując w zestawie.
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 199,90 zł
Dodaj do listy zakupowej
Możesz kupić także poprzez:

W zestawie

Łatwy zwrot towaru w ciągu 14 dni od zakupu bez podania przyczyny

Goralenvolk. Historia zdrady

Książka, która wypełnia Białą Plamę historii Polski czasu hitlerowskiej okupacji.

Przedstawia nieznaną historię o największej zinstytucjonalizowanej kolaboracji na ziemiach okupowanej Polski.

Porusza temat niewygodny, przemilczany, bulwersujący, emocjonujący szczególnie współczesnych górali, dotychczas "zamiatany pod dywan".

Temat o bolesnej Hańbie Podhala.

"Goralenvolk to piętno, które było i jest z nami".

Książka mocno oparta na zachowanych i nieznanych dotychczas dokumentach m.in. z IPN-u, Muzeum Tatrzańskiego, zbiorów prywatnych.

Nieznane zdjęcia. "Żywe relacje". Liczne cytaty z pamiętników, dzienników i przesłuchań.

Czy znasz termin Goralenvolk?

Czy wiesz coś o liczącym kilkadziesiąt tysięcy narodzie góralskim?

Czy słyszałeś o Legionie Góralskim Waffen SS?

Czy wiesz o góralskim klubie sportowym grającym mecze piłkarskie z klubem Gestapo?

Jak to możliwe, że w czasie gdy okupant niemiecki dokonywał eksterminacji narodu polskiego, jego "honorna" część poszła z wrogiem na współpracę?

W dotychczasowej historiografii ścierały się dwa przeciwstawne nurty, obciążające się nawzajem za kolaborację z niemieckim okupantem: cepry i górale. Jednakże dotychczas nikt nie wskazał na głównego winowajcę akcji Goralenvolk - nazistów niemieckich.

Trudno rozgrzeszyć osoby, które zdecydowały się na współpracę z okupantem. Czym kierowali się w tym niełatwym wyborze moralnym - własną korzyścią, przekonaniami, poszukiwaniem mniejszego zła czy przemożnym strachem?

Niemcy od czasu zakończenia wojny nieustannie przepraszają wszystkich za zbrodnie wojenne. I świat im wybaczył, choć nie zapomniał. Rosjanie z rozliczeniem swoich zbrodni mają problem - przez dziesięciolecia wypierali się ich, w chwili słabości przyznali do nich, ale nie rozliczyli się, a co najważniejsze nie przeprosili. Bez pokuty nie ma przebaczenia. Podhale nie może popełnić tego samego błędu. Za zdradę Polski przez swoich synów, choćby i nielicznych, musi się rozliczyć, przeprosić i prosić o wybaczenie.

Z takim przesłaniem powstała książka Goralenvolk - Historia zdrady.

  • Tytuł: Goralenvolk. Historia zdrady
  • Podtytuł: Wydanie rozszerzone
  • Autor: Wojciech Szatkowski
  • Wydawnictwo: Kanon
  • Data premiery: 2024-03-29
  • Rok wydania: 2024
  • Okładka: twarda
  • Liczba stron: 720
  • ISBN: 9788362309092

Krzyżyk niespodziany

Wacuś ściskał dłoń Hansa Franka, gdy przez Tatry ruszali pierwsi kurierzy. Wacuś Krzeptowski chluby nazwisku nie przyniósł i skończył marnie, a jego kuzyn Józef "Ujek" Krzeptowski poświęcał życie, by hańbę z nazwiska zmazać. O pierwszym chętnie by zapomniano i pamiętano tylko o drugim.

Witkiewicz, Chałubiński, Zaruski, Przerwa-Tetmajer i inni stworzyli wizję Tatr i Podhala jako pięknego zakątka zamieszkanego przez ludzi szlachetnych, swoiste plemię nieskażone  cywilizacją. Niemieccy naukowcy również twierdzili, że podtatrzański lud jest nadzwyczajny, a wręcz że górale to w istocie Germanie rozpuszczeni w słowiańskim żywiole - Goralenvolk.

Kenkarty z literą "G" przyjęło  około 20 procent ludności Podhala. Ci, co je przyjęli, wierzyli w wielkie Niemcy albo obietnice lepszego traktowania, inni brali, bo brali wszyscy w wiosce. Niektórym góralska kenkarta nie przeszkadzała w aktywności konspiracyjnej: ukrywali Żydów i tatrzańskich kurierów, sami nosili bibułę albo chodzili z meldunkami na słowacką stronę.

Do dziś na Podhalu trudno o jednoznaczną opinię o ideologach i przywódcach Goralenvolku. Wstyd naznaczył jednak nazwiska wielkich rodów. Jest jak niechciany spadek, który mimo wszystko trzeba przyjąć. A przecież góral honorowy i dumny, wierny ojczyźnie tatrzański rozbójnik, zdrajca i kolaborant to awers i rewers tej samej monety. Ale krzyżyk niespodziany to jednak nie to samo co hakenkreuz.

Pozostaje tylko za Antonim Krohem powtórzyć: "wszystko to było cholernie nieproste". I o tym jest ta książka.

"Gdy się tylko nieco uchyli tę wierzchnią warstwę cepeliowskich emblematów i uprzedzeń, ukazuje się świat po szekspirowsku pogmatwanej historii. A przecież skoro nasi poeci już dawno ustalili, że Podhale to matecznik arcypolskości, i to przekonanie krzepnie od ponad wieku, to problemy Podhala chyba też wypada uznać za arcypolskie. W każdym razie zgodzili się z tym Bartłomiej Kuraś i Paweł Smoleński. To znaczy z tym, że wielki charakter górali (a więc Polaków w ogóle) nie wyklucza małości (polskiej, w końcu patrzymy tu jak w lustro), a ta nie unieważnia całkiem mitów, które pielęgnujemy." Łukasz Grzymisławski, "Gazeta Wyborcza"

  • Tytuł: Krzyżyk niespodziany
  • Podtytuł: Czas Goralenvolk
  • Autor: Paweł Smoleński
  • Autor: Bartłomiej Kuraś
  • Seria wydawnicza: Zakopiańska
  • Wydawnictwo: Czarne
  • Data premiery: 2017-03-29
  • Rok wydania: 2017
  • Okładka: twarda
  • Liczba stron: 140
  • Szerokość produktu: 16.5
  • Wysokość produktu: 24
  • ISBN: 9788380494589
Tytuł
Goralenvolk. Historia zdrady
Podtytuł
Wydanie rozszerzone
Autor
Wojciech Szatkowski
Wydawnictwo
Kanon
Data premiery
2024-03-29
Rok wydania
2016
Okładka
twarda
Liczba stron
720
ISBN
9788362309092
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel